چاهک های سیل لگ واحد احیا مستقیم
در صنعت آهن سازی برای تبدیل اکسید آهن به آهن خالص از گاز منوکسید کربن استفاده می شود. این گاز در کارخانه های احیا در قسمتی به نام ریفرمر (Reformer) تولید شده و در کوره بلند برای عملیات احیا بکار می رود. استفاده از این گاز در فرایند احیا باعث شده تا چرخه تولید آهن بصورت کاملا بسته و آب بندی شده طراحی شود. بدیهی است در مواردی که نیاز به خروج برخی عوامل (مانند محصولات و یا عوامل حاصله از فرایند، همچون آب) باشد، به تجهیزاتی نیاز است تا از خروج گاز احیایی (منوکسید کربن) جلوگیری شود. یکی از اساسی ترین تجهیزات موجود، چاهک های جداسازی آب و گاز به نام سیل لگ (Seal Leg) است.
این چاهک ها با عمقی نزدیک به 30 متر پر از آب می شوند و با فشار و هد آبی که ایجاد میکنند می توانند آب را از گاز احیایی جدا کرده و مانع از نشت گازهای سمی در محیط شوند. اما چند عامل باعث می شود که بعد از مدتی عملکرد و کارآیی این چاهک ها دچار مشکل شود.

چالش های چاهک های سیل لگ
1- سوراخ شدن لوله های انتقال آب
2- انباشته شدن پودر آهن اسفنجی همراه آب
3- ورود ضایعات به درون چاهک ها به علت رو باز بودن آنها
معمولا چاهک های کمپرسورهای پروسس و کولینگ که زیر کوره قرار دارند و در معرض ریزش گندله و آهن اسفنجی می باشند بیشتر در معرض این مشکل هستند. در پی بوجود آمدن این عوامل مشکل ساز، مسئله پاکسازی سیل لگ ها اهمیت بالایی پیدا می کند.

اهمیت پاکسازی چاهک های سیل لگ
1- بوجود آمدن مشکلات زیست محیطی و به خطر افتادن سلامت پرسنل

مونوکسید کربن با فرمول CO گازی است بی رنگ و بی بو که حاصل احتراق ناقص زغال و سخت های فسیلی است. مونوکسید کربن چهار نوع اثر مهم بر اعمال فیزیولوژیکی انسان دارد:
1-1- اثرات قلبی و عروق
2-1- رفتارهای عصبی
3-1- اثر Fibrinolysis

مونوکسید کربن منجر به نارسائی در اعمال حسی و عضلات مثل مغز، قلب، جدار داخلی عروق خونی و پلاکت ها می شود. این گاز نه تنها در کوتاه مدت، منجر به احساس ناخوشی و بیماری شده و مانع از زندگی با نشاط و شاداب می گردد بلکه باعث ضایعات عصبی پایدار در درازمدت و نیز مرگ و میر خواهد شد.

2- ایجاد عیوب اساسی در ادوات و تجهیزات کارخانه
پر شدن چاهک ها از لجن و ضایعات مختلف باعث بوجود آمدن اختلالاتی اساسی در عملکرد تجهیزات مهم نظیر کمپرسورها و تیوب باندل ها می شود.
بدین گونه که بر اثر کاهش عمق موثر چاهک بدلیل وجود لجن متراکم، ارتفاع هد آب درون چاهک کاهش یافته و در نتیجه جهت جلوگیری از نشت و فرار گاز و همچنین پیشگیری از بروز Back Pressure، سیستم ناگزیر به کاهش فشار گاز ورودی به کمپرسور خواهد شد. که این امر مستقیما موجب کاهش تولید می شود.

نحوه عملکرد لایروب Turbo Dredger
دستگاه لایروب Turbo Dredger با استفاده از فشار هوا مکش را در محل انباشت ضایعات انجام می دهد و در واقع با این عمل افت ناشی از طول مسیر از بین می رود. برای مثال در چاهک های سیل لگ ممکن است از 10 متر انتهایی دچار گرفتگی شود با این وضعیت و با فرض عمق 30 متری چاهک، اگر از روش های جاری استفاده شود یک وکیوم نزدیک به 3 بار نیاز است که این مورد با قوانین طبیعت در تضاد می باشد ولی دستگاه Turbo Dredger بدلیل اینکه فاقد موتور الکتریکی می باشد، در عمق چاهک وارد می شود و وکیوم را در محل تولید می کند و تمام ضایعات حتی لجن های متراکم را به بیرون هدایت می کند و در نتیجه تمام چاهک از ابتدا تا انتها کاملا پاکسازی می شود.
این دستگاه به انتهای یک لوله با طولی معادل عمق چاهک بسته شده و به داخل آن فرستاده می شود. همراه این دستگاه، یک شیلنگ هوای پرفشار نصب می گردد. با تزریق هوای فشرده، مواد ته چاهک به درون دستگاه کشیده شده و با همان فشار به بیرون پرتاب می شوند.

پروژه های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست