ماشین لجن‌کش یک کامیون مخزن‌دار است که دارای پمپ وکیوم، مخزن و تعدادی متعلقات می‌باشد. پمپ وکیوم این ماشین به گونه‌ای طراحی شده است که مایعات، لجن‌ها، دوغاب یا موارد مشابه را از یک مکان (که اغلب در زیرزمین قرار دارند) به درون مخزن کامیون بکشد. هدف اصلی استفاده از ماشین لجن‌کش این است که امکان انتقال مواد مایع از طریق جاده به مکان دیگری را فراهم نماید. ماشین‌های لجن‌کش مواد جمع‌آوری شده را به محل تصفیه یا دفع، به عنوان مثال یک تصفیه خانه فاضلاب انتقال می‌دهند.

اجزای اصلی ماشین

پمپ وکیوم

جهت ساخت ماشین‌های لجن‌کش، عموما از پمپ‌های رینگ مایع، تیغه‌ای و بلوور استفاده می‌شود. انواع دیگری از پمپ‌های وکیوم نظیر پمپ‌های دیافراگمی وجود دارد که کمتر متداول است.

سیستم انتقال قدرت

با توجه به نوع پمپ انتخابی می‌توان از روش‌های مختلفی برای تامین نیروی مورد نیاز پمپ استفاده کرد. متداول‌ترین روش، استفاده از PTO (بغل گیربکس) و استفاده از دیزل مجزا می‌باشد.

شیلنگ های مکش

جهت مکش مواد مختلف از شیلنگ‌هایی به قطر 2 تا 6 اینچ استفاده می‌شود. طول مکش به عوامل مختلفی بستگی دارد که عمدتا با توجه به نوع مواد، عمق یا ارتفاع مواد، سایز قطر شیلنگ، نوع پمپ و … مربوط می‌شود.

تخلیه مخزن

به طور معمول یک تانکر توسط نیروی جاذبه خالی می‌شود. به این منظور، مخزن دستگاه را با یک شیب مناسب روی شاسی نصب می‌کنند تا بکمک این شیب عمل تخلیه انجام شود.

جهت افزایش سرعت تخلیه می توان از مکانیزم های دیگری نیز استفاده نمود. یکی از این مکانیزم‌ها استفاده از جک‌های هیدرولیک (یا پنوماتیک) است. روش دیگر استفاده از فشار هوای مثبت است. زمان تخلیه بستگی به چگالی لجن، اندازه شیر دریچه خروجی و شیلنگ و میزان حجم لجن دارد.

کاربرد ها

ماشین‌های لجن‌کش کاربردهای متنوعی دارند. عمده استفاده این مکنده‌ها، شهرداری‌ها و کارخانجات صنعتی هستند.

سری محصولات

شرکت دانش‌بنیان ناب اندیش صنعت اعصار، با بهره‌گیری از تیم طراحی مجرب، آمادگی طراحی و ساخت انواع ماشین‌های لجن‌کش در ابعاد مختلف و با امکانات متمایز را دارد.
به طور کلی طراحی و ساخت ماشین‌های لجن‌کش در این شرکت در 2 سری مختلف انجام می‌شود.

سری TDXXS

این تیپ از ماشین‌های لجن‌کش، جهت کاربردهای زیر طراحی شده است:

  • جمع‌آوری و پاکسازی کانال‌های فاضلاب شهری
  • جمع‌آوری و انتقال پساب‌های صنعتی
  • جمع‌آوری و انتقال آب‌های سطحی
  • XX نشان دهنده حجم مخزن می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات فنی و بروشور اختصاصی محصول می‌تواند عبارت TDXXS را از طریق پیام رسان واتس‌اپ به شماره 09220743910 ارسال نمایید.

سری TDXXM

این تیپ از ماشین‌های لجن‌کش، جهت کاربردهای زیر طراحی شده است:

    • تخلیه و انتقال لجن‌های صنعتی موجود در سپتیک‌ها و کانال‌ها
    • تخلیه و پاکسازی کولینگ تاورها، تیکنر، کلاسیفایر، کلاریفایر
    • تخلیه و پاکسازی لجن موجود در مخازن نفتی

جهت کسب اطلاعات فنی و بروشور اختصاصی محصول می‌تواند عبارت TDXXM را از طریق پیام رسان واتس‌اپ به شماره 09220743910 ارسال نمایید.

فهرست